100% naturaalne lavendli eeterlik õli 15ml, Vitau
- rahustav, stressi-, depressioonidevastane
- põletiku-, allergiavastane
- adaptogeenne, antioksüdantne
- antiseptiline, bakteritsiidse toimega (viirused, seened, mükoplasma)
- immuunomoduleeriv, parandav
- spasmolüütiline
- radioprotektoorne, antitoksiline.
Kasutatakse universaalse antiseptikuna nahahaiguste (psoriaas, ekseem, dermatiidid, seborröa, vistrikud, seenhaigused) raviks, valude kõrvaldamiseks ning põletustest, haavadest paranemiseks.
Aitab unetuse, närvilisuse, depressioonide, stresside, migreeni puhul. Efektiivne respiratoorsete ja kuse-suguteede nakkuste korral, eemaldab müosiidi-, radikuliidi-, reuma-, neuralgiavalu.
LAVENDLI eeterlik õli (Lavandula officinalis Chaix).Muistsed kreeklased ja roomlased hindasid lavendlit tema aromaatsete ja puhastavate omaduste tõttu, lisades seda vanniveele väsimuse peletamiseks, (nimetus “lavare” – ladina keeles “pesema”). Lavendlit ja selle preparaate kasutati võitluses nakkushaigustega. Kaitseks epideemiate eest hõõrusid patriitsid end lavendliõliga ja desinfitseerisid õhku -suitsuga. Rahvameditsiinis kasutati lavendliõli alkoholseid lahuseid migreeni-, neurasteenia-, reuma-, südame-veresoonkonna- ja neeruhaiguste ravimisel. Mitmeid sajandeid kasutati lavendlit ravivahendina lihaste ja hambavalu korral. Voodipesu aromatiseerimist lavendliga kasutati samuti juba sajandeid.
Lavendliõlil on puhas ja värske lõhn, mis täidab õhu meeldiva, stimuleeriva ning samas pinget alandava aroomiga.
Lavendliõli kuulub üldterapeutiliste omadustega õlide hulka. Sobib suurepäraselt teiste õlidega, näiteks rosmariini-, piparmündi-, sidruniõliga jt. Aroomivannid selle õliga soodustavad jääkainete eraldumist organismist, kergendavad menstruatsiooniga seotud haigusseisundit.
Jalavannid lavendliõliga vähendavad väsimust, hoiavad ära ebameeldiva lõhna ja higi tekkimise.
Lavendliõli vähendab põletikku nahahaiguste korral, s.h. psoriaasi, ekseemi jt. dermatiidi vormide korral. Vaigistab valu põletuste puhul ja stimuleerib paranemist.
Arstid soovitavad lavendliõli (vannid, aroomilamp) emotsionaalsete tervisehäirete korral nagu depressioon, unetus, närvilisus, stress. Aroomivanne lavendliõliga soovitatakse samuti rasedatele naistele kogu rasedusaja jooksul ja naistele kliimaksi puhul hormonaalsete häirete kõrvaldamiseks.
Õli energeetika: soodustab enesetunnetust, mediteerimist, kiiret jõuvarude taastamist. Kindlustab täieliku energeetilise lõdvestuse. Vähendab agressiivsust, aitab vabaneda kadedusest.
Peamised omadused:
- rahustav, stressi-, depressioonidevastane
- põletiku-, allergiavastane
- adaptogeenne, antioksüdantne
- antiseptiline, bakteritsiidse toimega (viirused, seened, mükoplasma)
- immuunomoduleeriv, parandav
- spasmolüütiline
- radioprotektoorne, antitoksiline.
Näidustused kasutamiseks:
- psoriaas, ekseemid, dermatiidid, seborröa, lööve, seenhaigused
- respiratoorsed ja kuse-suguorganite nakkused
- unetus, närvilisus, depressioonid, stressid
- migreenid, peaaju spasmid
- müosiit, radikuliit, reuma, neuralgia
- valulikud seisundid ja hormonaalsed häired menstruatsiooni ja kliimaksi ajal
- valude eemaldamine ning põletuste, haavade parandamine
- organismi puhastamine jääkainetest
- peanaha kõõm ja juuste haprus
- arütmia, tahhükardia, normaliseerib arteriaalset vererõhku, ühtlustab pulssi
- normaliseerib maksa ja sapi tööd
- pesu aromatiseerimine ja kaitse sääskede, koide jt. eest
- vastumürk mürgiste putukate ja maohammustustele.
Vastunäidustused: ei soovitata kehvveresuse korral, joodi- ja rauasisaldusega preparaatide kasutamise korral.
Tarvitamisõpetused:
- Aroomilamp: 3-5 tilka (külmetushaigused, rasedus);
- Inhalatsioon: 3-4 tilka (külmetus jne. );
- Aroomivannid: 5tilka (leevendab pinget, kõrvaldab rahutuse, normaliseerib hormonaalse funktsiooni naistel); jalavannid: 3 tilka (eemaldab väsimuse, ebameeldiva lõhna ja liighigistamise);
- Massaaž: 5-7 tilka 10 g massaažiõlile (lihasvalud, osteohondroos, neuralgia, reuma, radikuliit);
- Määrimine: 7-8 tilka 10 g alusele (põletushaavade puhul määrida mitu korda päevas);
- Kompress: 7-10 tilka 150 ml veele (haavad, põletused);
- Loputused: 1 tilk 1 klaasile veele (stomatiit, parodontoos, hambavalu, kaariese profülaktika);
- Šampoonide rikastamine: 3-5 tilka 10 g alusele (kõõma tekke profülaktika, juuste tugevdamine);
- Kosmeetiliste vahendite rikastamine: 3-5 tilka + 10 g kreemi (nt Saialille-) (põletus-, mitteparanevad, operatsioonijärgsed haavad).
- Kaitse putukate eest: 2-3 tilka kanda taskurätile (sääsed, koid).
Tähelepanu! Võib kanda nahale lahustamata kujul naha ravimiseks ja valu vaigistamiseks.
Aroomilampi tuleb asetada küünal, küünla kohal olev anum täita veega, kuhu omakorda tilgutada 4–7 tilka aroomiõli. Küünlaleek soojendab anumat ja peagi täitub ruum soovitud lõhna või lõhnade seguga. Selline segu lõhnab kõige intensiivsemalt kuni neli nädalat pärast valmistamist. Kasutusaega pikendab tunduvalt paari tilga eeterliku õli lisamine ja aeg-ajalt segamine.
Aroomisauna saab, kui 70kraadise poole liitri leilivee kohta lisada 1–2 tilka aroomiõli. Duši all tuleks lisada 1–3 tilka õli niiskele pesukäsnale. Dušš ergutab või aitab lõdvestuda sõltuvalt vee temperatuurist ja eeterliku õli valikust. Ärge lisage eeterlikke õlisid kaubanduslikult lõhnastatud dušigeelidele ega vannivahtudele, sest see võib põhjustada nahaärritust.
- Aniisiõli on antiseptilise, valuvaigistava, puhitusvastase, röga ja köha lahtistava, toniseeriva ja ainevahetust stimuleeriva ning seedimist soodustava toimega.
- Apelsin parandab meeleolu, aitab depressiooni vastu, tekitab rõõmu- ja rahutunnet, lõdvestab. Hästi sobib väsimuse all kannatajatele. Antiseptiline, hävitab baktereid. Kuna kaotab kiiresti oma mõju, tuleks seda osta korraga väiksemates kogustes.
- Eukalüptiõli, mida kasutatakse meditsiinis ja aroomteraapias, toodetakse peamiselt sinise eukalüpti ehk palavikupuu, vähem lõhnaeukalüpti lehtedest veeauruga destilleerimise teel. Avab hingamisteed, puhastab ja värskendab toaõhku, takistab mikroorganismide paljunemist. Ravib hingamisteede infektsioonihaigusi, reumahäireid ja lihasevalusid, kõrvavalu ja põskkoopapõletikku.
- Kadakas aitab taastada hingelist tasakaalu stressi ja hirmude puhul. Stimuleerib vereringet, lümfitalitlust, tugevdab organismi immuunsussüsteemi. Ei sobi kasutada raseduse, neerukivide ja munasarjapõletike korral.
- Mandariin tasakaalustab närvisüsteemi, rahustab, lõdvestab, soodustab und. Virgutab seedimist ja sapieritust, leevendab krampe ja valusid. Lastele sobiv kõhuvalu, luksumise ja röhituste puhul. Antiseptiline, hävitab seeninfektsiooni. Taastab tervise pärast kurnavat haigust.
- Männi peamine mõjur on tärpentinõli. Taastab hingelise tasakaalu. Puhastab õhku, värskendab. Ravib hingamisteede haigusi, leevendab artriiti ja lihasevalu, suurendab mehelikku potentsi ja elujõudu. Desinfitseerib toaõhku gripi ja teiste nakkushaiguste ajal.
- Mürr on araabia mürripuult saadav tugevalõhnaline mõru maitsega kummivaik. Võeti kasutusele umbes 5000 aastat tagasi. Kasutati peamiselt suitsutusvahendina mitmesugustel riitustel, surnute palsameerimisel ja hiljem meditsiinis. Mürr puhastab ning ravib hingamisteid, parandab seedeorganite tööd, ravib kopsupõletikku, kõhulahtisust, kilpnäärme ületalitlust, suuhaavu, viiruslikku maksapõletikku ja punataudi.
- Piparmünt on tõhus antiseptik. Vanas Egiptuses kasutati piparmünti toidu ja veini lõhnastamiseks. Piparmündiõlil on värskendav, antiseptiline ja valuvaigistav toime. Tugeva antiseptikuna leiab rakendamist külmetushaiguste ja gripi, hingamissüsteemi õõnte ja urgete põletike, köha, bronhiidi, nohu ning hingamisteede ärrituse korral, samuti nahapõletike ja nahaärrituste korral. Puhastab ja värskendab toaõhku. NB! Alla 6a laste puhul on piparmündiõli keelatud.
- Sidrun (Citrus med. limonum) on värske, puhas, ergutav, desinfitseerib toaõhku. Stimuleerib vereringet ja seedimist. Parandab töövõimet. Tugevdab organismi immuunsüsteemi.
- Teepuu liike on väga palju ja enamikust neist valmistatakse ka õlisid. On antiseptilise toimega ja desinfitseerib ruume. Parandab vastupanuvõimet, tõstab otsustusvõimet ja kaotab väsimuse. Sobib krooniliste infektsioonide korral. NB! Vastunäidustatud neeruprobleemide puhul. Võib ärritada tundlikku nahka.
- Viiruk ehk viirukipuu aitab hingamisteede haiguste puhul, astma, kurgupõletiku ja köha korral. Rahustab närve. Soodustab sügavat hingamist, tasandab stressist põhjustatud häireid. Tugevdab vastupanuvõimet.
TAMMEVIHT – kui olete valinud just selle viha liigi, peate arvestama tema mõningate eripäradega, millest esimene on asjaolu, et tammevihad ei ava oma ravivaid toimeid sama kiiresti kui kasevihad. Enne kui alustate vihtlemist, peab tammeviht olema õigesti leotatud. Teine eripära – tammeviht on kasevihast palju karedam ning massaaži tegemisel on soovitatav vältida sellega hõõrumist. Kui olete kogenud leilisõber ning soovite soetada parajat vihta – on tammeviht teie jaoks parim valik.
EUKALÜPT – eukalüptilehtede eetriõli on võimas vahend mitmete haiguse vastu. Peale õli, leidub eukalüptilehtedes suurel hulgal fütontsiide, park- ja vaikaineid, mis samuti avaldavad kasulikku mõju inimese tervisele. Eukalüpti kasutatakse hingamisteede haiguste puhul ning antimikroobse ainena. Eukalüptilehed on abiks immuunsussüsteemi tugevdamisel, suurendavad organismi loomulikku vastupanuvõimet ning aitavad sellel viirustega võidelda.