Bergamott on üks soositumaid õlisid oma armsa aroomi ja rahustavate omaduste poolest. Seda õli hakkasid esimesena kasutama itaallased malaaria eest kaitsmisel, soolenugiliste tõrjumisel ja palaviku alandamisel õli jahutavate omaduste tõttu.
See unikaalne tsitruseõli on tuntud oma antibiootiliste ja antiseptiliste ning valuvaigistava ja spasme leevandava toime poolest. Bergamoti eeterliku õli kasutamine aitab vähendada stressi ja on rahustava toimega „enesekindluse kasvataja“. Tsitruselisele omaselt on õlil ka nahka noorendavad omadused, stimuleerib ajutegevust ning leevendab kurvameelsust ja murelikku meelt.
Peamised kasutusmeetodid:
- Vastavalt enda soovile difuseerida või hingata aroomi sisse otse peost.
- Kanda reflektoorsele punktidele jalataldadel/kehal või otse probleemsele piirkonnale, soovi korral lahjendada baasõliga (kookosõli vm).
- Neelata klaasi toasooja veega, võtta kapslites või teelusikatäie meega.
Kasutussoovitused:
- Lihas- ja liigesevalude korral määrida kuni 5 tilka otse nahale või baasõliga segatult valulikule kohale.
- Keha ebameeldivate lõhnade puhul lisada 2-3 tilka deodorandile/kehaveele/kreemile/õlile ning piserdada või määrida.
- Suuhügieeni parandamiseks lisada 1-2 tilka hambaharjale või –pastale. 1-2 tilka toidu maitsestamiseks ja tee sisse lisamiseks.
- Lima, bakterite ja toksiinide kõrvaldamiseks hingamisteedest lisada kuni 5 tilka kuuma vee sisse, difuuserisse või peopessa, seejärel juua või hingata sisse.
- Toidumürgistuse puhul, kõhugaaside ja mao ebamugavustunde leevendamiseks määrida kuni 5 tilka õli mao piirkonnas nahale kas otse või baasõliga segatult. Juua klaasi toasooja veega 2-3 korda päevas.
Tasub teada:
NB! 12 tundi pärast õli kasutamist nahal vältida otsest päikese- või UV-kiirguse kätte minemist! Korduval kasutamisel võib tekitada ülitundlikkust ja ärritada nahka. Hoida lastele kättesaamatus kohas. Alla 6-aastastele soovitav kasutada ettevaatusega ning üle 6-aastastele lastele lahjendatult. Raseduse ajal on soovitav kasutamist vältida ja lapse rinnaga toitmisel konsulteerida eelnevalt arstiga. Vältida kontakti silmade, sisekõrva ja tundlike piirkondadega kehal.
Sobib kokku: küpressi, eukalüpti, geraaniumi, lavendli, sidruni ja ylang-ylangi õlidega.
Soovitatud toode ja meetodid ei ole mõeldud haiguste raviks ega meditsiinilise abi asendamiseks vaid immuunsuse ja kehalise seisundi taastumise toetamiseks.
Aroomilampi tuleb asetada küünal, küünla kohal olev anum täita veega, kuhu omakorda tilgutada 4–7 tilka aroomiõli. Küünlaleek soojendab anumat ja peagi täitub ruum soovitud lõhna või lõhnade seguga. Selline segu lõhnab kõige intensiivsemalt kuni neli nädalat pärast valmistamist. Kasutusaega pikendab tunduvalt paari tilga eeterliku õli lisamine ja aeg-ajalt segamine.
Aroomisauna saab, kui 70kraadise poole liitri leilivee kohta lisada 1–2 tilka aroomiõli. Duši all tuleks lisada 1–3 tilka õli niiskele pesukäsnale. Dušš ergutab või aitab lõdvestuda sõltuvalt vee temperatuurist ja eeterliku õli valikust. Ärge lisage eeterlikke õlisid kaubanduslikult lõhnastatud dušigeelidele ega vannivahtudele, sest see võib põhjustada nahaärritust.
- Aniisiõli on antiseptilise, valuvaigistava, puhitusvastase, röga ja köha lahtistava, toniseeriva ja ainevahetust stimuleeriva ning seedimist soodustava toimega.
- Apelsin parandab meeleolu, aitab depressiooni vastu, tekitab rõõmu- ja rahutunnet, lõdvestab. Hästi sobib väsimuse all kannatajatele. Antiseptiline, hävitab baktereid. Kuna kaotab kiiresti oma mõju, tuleks seda osta korraga väiksemates kogustes.
- Eukalüptiõli, mida kasutatakse meditsiinis ja aroomteraapias, toodetakse peamiselt sinise eukalüpti ehk palavikupuu, vähem lõhnaeukalüpti lehtedest veeauruga destilleerimise teel. Avab hingamisteed, puhastab ja värskendab toaõhku, takistab mikroorganismide paljunemist. Ravib hingamisteede infektsioonihaigusi, reumahäireid ja lihasevalusid, kõrvavalu ja põskkoopapõletikku.
- Kadakas aitab taastada hingelist tasakaalu stressi ja hirmude puhul. Stimuleerib vereringet, lümfitalitlust, tugevdab organismi immuunsussüsteemi. Ei sobi kasutada raseduse, neerukivide ja munasarjapõletike korral.
- Mandariin tasakaalustab närvisüsteemi, rahustab, lõdvestab, soodustab und. Virgutab seedimist ja sapieritust, leevendab krampe ja valusid. Lastele sobiv kõhuvalu, luksumise ja röhituste puhul. Antiseptiline, hävitab seeninfektsiooni. Taastab tervise pärast kurnavat haigust.
- Männi peamine mõjur on tärpentinõli. Taastab hingelise tasakaalu. Puhastab õhku, värskendab. Ravib hingamisteede haigusi, leevendab artriiti ja lihasevalu, suurendab mehelikku potentsi ja elujõudu. Desinfitseerib toaõhku gripi ja teiste nakkushaiguste ajal.
- Mürr on araabia mürripuult saadav tugevalõhnaline mõru maitsega kummivaik. Võeti kasutusele umbes 5000 aastat tagasi. Kasutati peamiselt suitsutusvahendina mitmesugustel riitustel, surnute palsameerimisel ja hiljem meditsiinis. Mürr puhastab ning ravib hingamisteid, parandab seedeorganite tööd, ravib kopsupõletikku, kõhulahtisust, kilpnäärme ületalitlust, suuhaavu, viiruslikku maksapõletikku ja punataudi.
- Piparmünt on tõhus antiseptik. Vanas Egiptuses kasutati piparmünti toidu ja veini lõhnastamiseks. Piparmündiõlil on värskendav, antiseptiline ja valuvaigistav toime. Tugeva antiseptikuna leiab rakendamist külmetushaiguste ja gripi, hingamissüsteemi õõnte ja urgete põletike, köha, bronhiidi, nohu ning hingamisteede ärrituse korral, samuti nahapõletike ja nahaärrituste korral. Puhastab ja värskendab toaõhku. NB! Alla 6a laste puhul on piparmündiõli keelatud.
- Sidrun (Citrus med. limonum) on värske, puhas, ergutav, desinfitseerib toaõhku. Stimuleerib vereringet ja seedimist. Parandab töövõimet. Tugevdab organismi immuunsüsteemi.
- Teepuu liike on väga palju ja enamikust neist valmistatakse ka õlisid. On antiseptilise toimega ja desinfitseerib ruume. Parandab vastupanuvõimet, tõstab otsustusvõimet ja kaotab väsimuse. Sobib krooniliste infektsioonide korral. NB! Vastunäidustatud neeruprobleemide puhul. Võib ärritada tundlikku nahka.
- Viiruk ehk viirukipuu aitab hingamisteede haiguste puhul, astma, kurgupõletiku ja köha korral. Rahustab närve. Soodustab sügavat hingamist, tasandab stressist põhjustatud häireid. Tugevdab vastupanuvõimet.
-
- Mõõdud: laius 390, kõrgus 710, sügavus 430 mm
- Kaal: 50 kg
- Kerise võimsus: 13 kW
- Ohutuskaugus külgedest ja tagaosast: 500 mm
- Ohutuskaugus esiküljest: 1250 mm
- Ohutuskaugus ülemisest pinnast laeni, min: 1200 mm
- Tulekolde lagi: 5 mm
Suurem keris (mudel P-120), mille köetav ruumala 16 m³-25 m³. Ahju kõrgus 81, laius 43 ja sügavus 51 cm. Kivide hulk 50 kg.